Piatok trinásteho vnímajú ľudia s rešpektom, vraj prináša smolu. Vyvrátime spolu Trnavskou 13 mýtus?

Od nepamäti považujú ľudia číslo 13 za nešťastné. Starí Rimania si mysleli, že 13 je znamením smrti a skazy. V škandinávskej  mytológii prinášalo smolu, keď si sadlo k stolu 13 ľudí. Na drese mnohých športovcov by ste 13 hľadali márne. Taliani vynechali 13 z národnej lotérie (to už ale prehnali). Vo Florencii je dom medzi 12 a 14 označený ako 12 a pol. Viac ako na 80 % výškových budov sveta chýba 13. poschodie. Odsúdenci na smrť mali presne 13 krokov k šibenici. Prešli po vás zimomriavky?

Prečo by nás mala obmedzovať povera? 

Prinášame vám logické dôvody, že NÁM číslo 13 povesť nepokazí:

1. Posledná Kristova večera mala 13 hostí. Práve Judáš bol ten, ktorý Ježiša zradil. My vieme, že v rodine Trnavskej 13 nás pri dobrom pivku nezradí nikto. Lebo pivko spája a robí zážitky jedinečnými.

2. V stredoveku vešali kriminálnikov na gilotínu výhradne v piatok. Odvtedy je piatok známy ako „popravčí deň.“ My sme si ho osvojili ako malý sviatok a pridali sme k nemu aj sobotu.

3. Čo ľuďom nedá spávať a pridáva grády na povere, je najhoršia letecká nehoda v histórii z roku 1972. Stala sa v piatok trinásteho. My dejiny prepisujeme – a to v prelomovom roku 2018, a to tiež v piatok na Slávnostiach piva a jedla. (áno, aj dokonalého jedla pre pravých gurmánov.)

4. Podľa štatistík poisťovne uvádzajú, že v piatky trinásteho dochádza k nešťastiam. Keďže deti milujeme a tento rok omnoho viac, dodávame, že u nás k žiadnym nehodám neprichádza. Dokonca ani pri deťoch.

5. Ľudia sú tak poverčiví, že bežne počas piatkov trinásteho nerobia to, čo by robiť mali. Napríklad nevychádzajú z domu. Trhová ekonomika za ten deň obrovským množstvom klesá. (smutné) Nás sa každoročne stretáva viac a viac, dokonca v príjemnejšej a unikátnejšej atmosfére, ako to správni trnavskí patrioti majú radi.

6. Fóbia z čísla 13? Existuje. Lebo nasleduje hneď po čísle 12, ktoré značí kompletnosť. Veď 12 mesiacov, 12 apoštolov, 12 znamení zverokruhu… My sme unikátni, a preto sme Trnavská 13. Číslo trinásť nie je fóbia, je to fenomén. 

Pomôžete nám vymyslieť ďalšie, aby sme zabudli na povery? Pivku zdar!

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Prejsť na panel nástrojov